Özgür Köy

Özgür Köy web site logo

Stok müzik kullanmak ne kadar doğru?

     Genel bir ifade ile stok müzik kullanmak doğru ya da yanlış diyemeyiz. Ancak hedefler ve zaman faktörünü göz önünde bulundurulduğunda stok müzikleri ne zaman kullanmanın doğru ne zaman yanlış olacağını söyleyebiliriz.

     Stok müzikler, genellikle eser sahibi tarafından belli bir komisyon oranı ile müzik kiralama ve satışı yapan firmaların ürünü olarak kullanıma sunulur. Firma ve eser sahibi aralarında sözleşme yapar. Bu sözleşme firmanın eseri kullandırma ve bu kullandırmadan telif ödemesi yapmasına dair detayları karara bağlar. Firma ve eser sahibi beraber çalışmaktan vazgeçebilir ya da sözleşmesi bittiğinden ötürü ayrılabilir. İşler bu noktada karışıyor. Eser 50 kişiye kiraya verilmişti. Eser sahibi kiralama hizmeti bittiği için eserini kullandırmamak isteyebilir. Ayrıca telif hakkı ödemesi talebinde bulunabilir. Eserinin kullanıldığı projeye ortak olduğunu söyleyebilir ki; Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 2. Bölüm 8. Madde eser sahibini doğrudan ortak kabul eder.

Peki ama siz ücretini ödediniz ve kullandınız. Böyle birşey nasıl olur?

Olur.

Çünkü size eser sahibi ile sözleşme yapmadınız. Eser sahibinin firma ile olan sözleşmesini de bilmiyordunuz. Bir de eseri firmaya kiraya veren eser sahibi eseri orijinal(özgün) bestelenmediyse ve telif hakları ile ilgili asıl eser sahibi sizin projenizde eserini görüp size döndüğünde siz ne yapacaksınız?

Elinizde firma ile ilgili bir sözleşme olmadığı için sıkıntı olacak, firma zaten eseri bu şekilde firmaya sunan şahısla sözleşmesinde sorumluluğu üzerinden attığı için aradan çekilecek, ortada eserin asıl sahibi ve izinsiz eseri kullanmış olan siz kalacaksınız.

Sonrasını anlatma gereği duymuyorum.

Peki stok müziği hiç mi kullanmayalım?

Kullanılabilir ancak stok müzik kullanılacağı zaman mutlaka kiraya veren firma ile aranızda kiraya verdiğine ve kiraya verdiği süre içerisindeki tüm sorumluluğu kabul ettiğine dair sözleşme yapın.

Bu tür sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız reklam, tanıtım filmi ve üniversite ödevleri gibi kısa süreli ve ticari rolü dönemsel olan projelerde tercih edin.

Ciddi ve uzun vade de dönüşleri olabilecek, sanatsal ve geniş zamanda ticari olan projelerde stok müzik kullanmayın. Bir besteci ile anlaşıp orijinal müzik yaptırın.

Böylece projenizde kullandığınız müziği hiç görmek istemeyeceğiniz bir projenin parçası olarak da görme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

 

Umarım yardımcı olabilecek bilgiler verebilmişimdir. 

Bir diğer yazıda görüşmek üzere, Müzikle kalın.

 

*Bu yazının izinsiz veya kaynak göstermeksizin yayınlanması yasaktır.

Stok müzik copyright
Stok müzik

PAYLAŞ :